NAPISANE Z DUMĄ.

BĘDĘ WDZIĘCZNY ZA KAŻDY FEEDBACK.

  • Jurgielt

Modnie czy wygodnie? W Co ubrać się na paintball

Aktualizacja: 5 kwi 2020

Organizatorzy imprez często pytają mnie, jak przygotować się do rozgrywek paintball, jak się ubrać? Nie jest to temat oczywisty, zwłaszcza na tle przypadków, z którymi się spotkałem. Spróbuję wskazać i opisać najpopularniejsze błędy oraz sformułować kilka podstawowych zasad, jak ubrać się na paintball.
Modnie czy wygodnie?


Zacznijmy na początek od tego prostego rozróżnienia. Moim zdaniem wybór jest prosty - wygoda przede wszystkim. Paintball jest aktywnością, która stawia przed graczami/uczestnikami wiele wyzwań. Z jednej stromy mamy do czynienia z wysiłkiem. Z drugiej natomiast warunki lokalizacji terenu, pogoda, w końcu błoto i inne, których nasza ulubiona odzież może nie przetrwać. W tym kontekście lepiej w pierwszej kolejności zadbać o wygodę, niż jakość i styl, które - nawiasem mówiąc - mogą utonąć po kolana w błocie.

Wielokrotnie bylem świadkiem zniszczenia się cennej odzieży, która nie przetrwała próby kilkogodzinnych rozgrywek paintball w deszczu. Z innej strony, podekscytowani gracze nie raz po prostu zapominają zabrać ze sobą z powrotem np. bluzę. Rzadko kto wraca po takie rzeczy.


W co ubrać się, gdy jest ciepło?


Planując wypad na paintball w cieple miesiące, jak czerwiec, czy lipiec, warto ubrać się lekko. Wystarczą krótkie, przewiewne spodenki oraz bawełniany podkoszulek. Należy również pamiętać, że większość organizatorów dostarcza strój do gry w paintball. Jest to najczęściej jedno bądź dwuczęściowy kombinezon. Jak wyglądają nasze stroje możecie zobaczyć tutaj. Warto zwrócić uwagę, aby taki strój nie krępował ruchów. Paintball jest dynamiczną dyscypliną, gdzie liczy swoboda ruchów i prędkość reakcji. Ciężkie, dżinsowe spodenki mogą bardzo przeszkadzać w zabawie.

W rozgrywkach paintball często uczestniczą panie. Dobrą praktyką dla kobiet jest również lekki jednowarstwowy strój, gdzie zamiast spodenek są np. elastyczne getry. Taki ubiór w zupełności wystarczy. W tym miejscu mogę sformułować zasadę na cieple dni:


Gry jest ciepło, wystarczy że na paintball ubierzesz się w jedną warstwę lekkich ubrań (podkoszulek, krótkie spodenki, getry). Na całość nałożysz strój ochronny, który dostarczy ci organizator.


W co ubrać się na paintball, gdy jest zimno?


Sporo gier paintball rozgrywanych jest poza najcieplejszymi miesiącami. Jesień i wiosna to również doskonały czas na tę emocjonującą aktywność zwłaszcza, że nie doskwierają upały i gra się łatwiej. W tym czasie warto zabezpieczyć się lepiej, dorzucając do swojej paintballowej garderoby coś cieplejszego.

Również w tym przypadku dobrze jest zadbać o lekką, niekrępującą ruchów pierwszą warstwę, jak w przypadku gier letnich. Potem należy uwzględnić dodatkową warstwę, którą w razie potrzeby będzie można ściągnąć, jeśli zrobi się za ciepło. Proszę zauważyć, że w tej konfiguracji mamy na sobie już 3 warstwy: lekki podkład, druga cieplejsza warstwa oraz strój ochronny od organizatora.


Gdy jest chłodniej, ubierz się "na cebulkę". W zależności od warunków ściągniesz lub założysz dodatkowe ubranie. Nie zapomnij, aby było ci wygodnie i nie krępuj swoich ruchów.


Paintball zimą. Wyzwanie czy niemożliwość?


Zima w Polsce łagodnieje, a sezon paintballowy wydłuża się. Z roku na rok rozgrywki kończą się u nas później, a zaczynają wcześniej. W poprzednim sezonie 2019 przerwa zimowa, gdzie zanotowałem wyraźny spadek ilości imprez, trwała tylko 3 miesiące. Niemniej, rozgrywki przy minusowej temperaturze to wyzwanie nie tylko dla stroju gracza paintball, ale także jego sprzętu.

Organizatorzy rozgrywek zazwyczaj w niewielkim stopniu przygotowują graczy do warunków zimowych. Tzn. nie udostępniają kombinezonów, czy strojów dedykowanych na tę porę roku. Zazwyczaj są to te same ubrania, co w innych porach roku. W tym duchu, przygotowując się do paintballa zimą, warto zadbać o własne zaplecze samemu.


Bielizna termoaktywna na paintball zimą

W czasie zimy zwykła bielizna bawełniana nie zda egzaminu. Rekomenduję użycie dedykowanych rozwiązań termoaktywnych, które pozwolą nam się przegrzać w czasie wysiłku i zmarznąć w czasie przestoju.


Okrycie RIPSTOP

Ostateczna warstwa naszej odzieży powinna być wykonana z silnych i nieprzemakalnych materiałów. Proszę mi wierzyć, ale w paintballu łatwo przemoknąć wykonując skomplikowane ewolucje, a przy niskiej temperaturze, także przemarznąć. Doskonale do tej roli nadaje się odzież wykonana z materiałów typu RIPPSTOP. Nie muszą to być ubrania dodatkowo ocieplana - wystarczy aby były nieprzemakalna i odporna na rozdarcia.


Najczęstsze błędy. Czego nie robić/nie zabierać na paintball?


Nie potrzebujesz biżuterii

Warto zostawić ją w domu. Drobne przedmioty mogą zgubić się w czasie gry, a nawet zniszczyć.


Weź więcej niż mniej

Mieszkam w Rudawach Janowickich i tu też mamy teren do gry paintball. Nawet w czerwcu temperatura może wahać się od 30 stopni w dzień, do 10 w nocy. lepiej wziąć ze sobą dodatkowe ubranie, jeśli planujecie wieczorną grę lub afterparty.


Pomyśl o czymś na przebranie

Bardzo częsty błąd naszych gości. Nie ma nic przyjemniejszego niż zmienić ubranie bezpośrednio po grze na świeże i czyste.


#paintballzimą #coubraćnapaintball #bezpieczeństwo #luźne #sprzęt #dladzieci #event #wieczórkawalerski #dlafirm #imprezafirmowa #graczpaintball #proshotpaintball #paintballzimą #paintballlatem #paintballwśniegu

133 wyświetlenia

10 LAT PRACY Z LUDŹMI. CHYBA JESTEM W TYM DOBRY...

Jestem organizatorem rozrywki strzeleckiej na Dolnym Śląsku i od 10 lat prowadzę Proshot Paintball. Chcę podzielić się z wami moim doświadczeniem i pomóc w wielu kwestiach. Będę wdzięczny za każdy feedback!

  • Grey Facebook Icon
  • Grey Instagram Icon

© 2020 przez

KICK ASS PROJEKT

  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon