NAPISANE Z DUMĄ.

BĘDĘ WDZIĘCZNY ZA KAŻDY FEEDBACK.

  • Jurgielt

Przygoda z łukiem. Od początku

Łucznictwo to niesamowita sprawa. Jest w tym coś. Wyzwala w człowieku pierwotne emocje - instynkt neolitycznego łowcy - czysta rywalizacja. W łucznictwie można zakochać się od pierwszej chwili, od momentu, kiedy weźmiemy łuk do ręki.

Postaram się pomóc wam, jak zacząć tę przygodę. Jak optymalnie wejść w łucznictwo bez zbędnych błędów i rozczarowań.


Kilka faktów z historii. O doniosłości wynalezienia łuku


Wynalezienie łuku było przełomowym wydarzeniem w dziejach ludzkości. Fakt ten można datować na 35 tysięcy lat wstecz przed Chrystusem. Natomiast rozkwit łucznictwa to środkowa epoka kamienia, czyli mezolit - jakieś 10 tysięcy lat przed Chrystusem.

Łuk był pierwszym narzędziem wytworzonym przez człowieka, które pozwalało gromadzić energię mechaniczną. Było to doniosłe wydarzenie, gdyż skokowo zwiększało ilość i różnorodność dostępnego pożywienia. Człowiek mezolityczny w końcu mógł wytworzyć nadwyżkę wysokoenergetycznego pokarmu, a nadmiar czasu przeznaczyć na inne aktywności. To własnie ten nadmiar czasu pozwalał naszym przodkom wchodzić na wyższe etapy rozwoju - tworzyć kulturę, skomplikowane relacje społeczne, handlować nadmiarem pożywienia, etc.

Z czystym sumieniem zaryzykuję stwierdzenie, że doniosłość wynalezienia łuku można zestawić z takimi wydarzeniami jak wynalezienie koła w transporcie i wynalezienie akcji w gospodarce.


Neolityczne malowidło w Tassili, Algieria.

Oblicze łucznictwa dzisiaj


Neolityczna historia łucznictwa trwa nieprzerwanie do dzisiaj. Jak można się przekonać, ta aktywność ma się wyjątkowo dobrze! Można wyodrębnić kilka kanałów, w ramach których łucznictwo się realizuje


Łucznictwo sportowe

W naszym otoczeniu istnieje wiele organizacji łuczniczych. Na stronie PZŁ można naliczyć kilkadziesiąt klubów w całej Polsce, które zrzeszają setki osób. Zainteresowanie się łucznictwem poprzez klub z pewnością jest właściwą drogą: trenerzy i profesjonalni strzelcy na pewno nie daną nam zginąć i nie zostawią z pytaniami bez odpowiedzi.


CIEKAWOSTKA

Czy wiesz, że Polacy są utytułowanymi łucznikami konnymi, którzy wygrywają raz za razem wiele międzynarodowych zawodów? Zwróć uwagę na takie nazwiska jak Wojciech Osiecki czy Anna Sokólska.

Myślistwo łucznicze

Niestety, polowanie z łukiem jest w Polsce zakazane... Niemniej, na Świecie jest 18 państw, gdzie polować w taki sposób można - najbliżej na Słowacji. Poniżej możecie zobaczyć bardzo merytoryczny materiał wideo, jaki znalazłem w sieci.Łucznictwo rekreacyjne

To podejście jest mi wyjątkowo bliski, gdyż na co dzień operuję właśnie na jego gruncie. Przez blisko 3 lata udało mi się zgromadzić 26 różnych łuków i sporą ilość akcesoriów strzeleckich.

Z pewnością wielu z was miało okazję postrzelać z łuku przy okazji np. wydarzenia firmowego, czy imprezy plenerowej. Jest to dobry punkt wyjścia, aby samodzielnie i na własną rękę rozpocząć przygodę z łucznictwem, które może się przerodzić w cenne hobby. Należy wiedzieć, że na początek nie musicie wcale inwestować wiele pieniędzy i czasu - wystarczy kilkaset złotych i dobry podręcznik.


CIEKAWOSTKA

Interesującą formą łucznictwa rekreacyjnego jest Archery Tag. Jest to zabawa polegająca na strzelaniu do siebie, za pomocą specjalnych strzał LARP z miękką końcówką. Archery Tag jest niekiedy nazywany łuczniczym paintballem. Dowiedz się więcej nt Archery Tag.

Strzały LAPR do Archery Tag.

Jaki łuk będzie dla mnie najlepszy?


Dobór łuku zależy od wielu czynników i nie ma jednej, dobrej odpowiedzi. Wiele zależy od strzelca. Łuk dobiera się zawsze indywidualnie, w dopasowaniu do wzrostu, siły i innych preferencji (dlatego też w mojej zbrojowni mam wiele luków, aby pokryć jak największą ilość strzelców).

W tym duchu warto skorzystać z pomocy. Można wybrać się do klubu lub znaleźć dobrego operatora łucznictwa w swojej okolicy, który poświęci chwilę na pokazanie nam rożnych rodzajów łuków. Może np. okazać się, że odpowiadają man luki klasyczne - proste - tak charakterystyczne dla średniowiecznych potyczek i wojen. Być może zafascynuje nas łuk azjatycki, który charakteryzuje się skomplikowaną budową ramion i jest właściwy dla stepowych łuczników konnych. Może być w końcu tak, że zakochamy się z łuku bloczkowym, z którym śmiało będziemy mogli wybrać się na polowanie nawet najgrubszego zwierza.


Siła naciągu i długość łuku

Przy zakupie nowego łuku należy uwzględnić te dwa parametry, jako podstawowe. Dla większości początkujących strzelców siła naciągu powinna oscylować między 7 a 11 kilo. Pozwala to na skoncentrowaniu się nauce prawidłowej postawy strzeleckiej, a nie na walce ze zbyt sztywnym łukiem. Drugi parametr powinien być skorelowany ze wzrostem łucznika i zasięgiem jego ramion. Poniżej syntetyczna tabelka.

Zacznij od podręcznika

Wg mnie najlepszym podejściem do tematu będzie skierowanie swoich pierwszych kroków wprost do podręcznika. Zachęcam was do tego, gdyż - wbrew pozorom - łucznictwo nie nie proste, a np. utrwalone błędy w postawie trudno wykorzenić. Podsuwam wan podręcznik, z którego i ja korzystam, i do którego zaglądam od czasu do czasu. Link znajduje się tutaj.


Co dalej o łucznictwie na blogu?


Niniejszy wpis to dopiero początek. Chciałem wskazać wam kilka podstawowych faktów i zachęcić do głębszego zainteresowania się tematem łucznictwa. W następnej wpisach skupię się na szczegółach - pokażę wam kilka swoich łuków, czy dodatki z których korzystam. mam nadzieję, że uda mi się zarazić kilku z was tą niesamowitą aktywnością.


#łuk #łucznictwo #podręcznik #sprzęt #łukbloczkowy #łukazjatycki #łukklasyczny #dodatkiłucznicze #proshotblog #jakzacząć #łuki #rekreacja #hobby

55 wyświetlenia

10 LAT PRACY Z LUDŹMI. CHYBA JESTEM W TYM DOBRY...

Jestem organizatorem rozrywki strzeleckiej na Dolnym Śląsku i od 10 lat prowadzę Proshot Paintball. Chcę podzielić się z wami moim doświadczeniem i pomóc w wielu kwestiach. Będę wdzięczny za każdy feedback!

  • Grey Facebook Icon
  • Grey Instagram Icon

© 2020 przez

KICK ASS PROJEKT

  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon