NAPISANE Z DUMĄ.

BĘDĘ WDZIĘCZNY ZA KAŻDY FEEDBACK.

  • Jurgielt

Gdzie grać w paintball? Wady i zalety różnych scenerii. Część 2/2

Gdzie grać?! Kontynuujemy ostatni wpis, gdzie pochylę się nad pozostałymi dwoma sceneriami - speed oraz open field. Rzucę subiektywnym okiem i podzielę się z wami swoimi wnioskami.

Na koniec wzmianka, jak wygląda to u nas, dla wszystkich, którzy ciekawi są naszych rozwiązań w ramach Proshot. Miłej lektury!


Teren otwarty, opuszczona fabryka, a może mroczny las? Różne scenerie to różne sposoby gry.

BOISKO DO SPEEDA


Boisko do speedballa, czyli usportowionej wersji paintballu, posiada zwartą, wręcz symetryczną formę. Wszystko po to, aby możliwe stało się rozgrywanie powtarzalnych meczy, w ramach lig, sparingów, czy treningów. Wymiary takiego boiska to ok. 45x36 metrów. Przeszkody zaś stanowią specjalne dmuchańce o różnych kształtach.

Wielką zaletą takiej scenerii jest możliwość organizowania widowisk sportowych, z trybunami, relacjami - słowem, całą oprawą, jaką znamy z najpopularniejszych sportów. Tym samym speedball bardzo przybliża się formą i kolorytem do typowych dyscyplin sportowych. Być może kiedyś zostanie oficjalnie włączony do kanonicznych dyscyplin, a wtedy zobaczymy rywalizację polskiej drużyny paintball na Olimpiadzie...


CO PODOBA MI SIĘ W TORZE DO SPEEDBALLU

Dużą zaletą layoutu do speedballu jest sportowy dynamizm - a co za tym idzie - podniesiona do maksimum rywalizacja. Stosunkowo niewielka przestrzeń gry sprawia, że gracze widzą się i oczekują się już od samego początku, co niewątpliwie napędza grę, przyspiesza ją. Podobnego "natężenia" rywalizacji nie ma w żadnej innej scenerii.

Ciekawą właściwością pól speed jest możliwość przeprowadzania krótkich rund, a tym samym większej ich ilości. Taki cykl implikuje większą intensywność gry. Jak organizator często tworzę takie warunki dzieląc poligon na mniejsze części lub wyznaczając "mini poligon" z całości. Jest to ciekawa alternatywa dla grup/gości, którzy zechcą zaznać bardziej intensywnej gry. W końcu chyba o to chodzi.

Co znamienne, rozgrywki paintball bardzo dobrze ogląda się. Sam wielokrotnie złapałem się na tym, że chętnie uczestniczę w rozgrywkach jako obserwator. W tym kontekście boisko speedball daje możliwość śledzenia rozgrywek w sposób przejrzysty, z każdej strony, zza siatki. Niejednokrotnie wykorzystuje fakt dobrej recepcji szybkich rozgrywek "na balonach" przy okazji organizowanych przez siebie np. eventów wyjazdowych. Zawsze staram się aranżować tor gry w taki sposób, aby uczestnicy nie biorący udział w grze mogli dopingować i obserwować rozgrywki.


TEREN OTWARTY


Tor paintball w postaci przestrzeni zaaranżowanej od podstaw, na pustym lub częściowo pustym obszarze, należy chyba do najpopularniejszym rozwiązań w naszym nieszczęśliwym kraju. Wynika to prawdopodobnie z tego, że łąk i nieużytków jest u nas stosunkowo wiele i relatywnie najłatwiej je zagospodarować.

Tren otwarty stanowi wyzwanie, a jednocześnie pokusę dla podnieconej wyobraźni - zwłaszcza początkującego operatora rozrywki, który zabiera się za postawienie swojego pierwszego poligonu. Oczami wyobraźni widzi majestatyczną zabudowę, która "nie ma sobie równych w regionie". Nie ma w tym nic złego. Jednak rzeczywistość kładzie się długom cieniem na marzeniach i w rezultacie, spora część poligonów w Polsce wykonana jest z opon samochodowych... Ani to ładne, ani praktyczne...


CO PODOBA MI SIĘ W OTWARTYM TERENIE

Totalna swoboda! To właśnie podoba mi się w przestrzeniach otwartych. Można przenosić, zmieniać, aranżować, ustawiać, dostosowywać i w ogóle wszystko! Możecie mi nie wierzyć, ale co sezon idzie u mnie spora przebudowa, czy zmiana koncepcji (część planów co do aranżacji toru opiszę na końcu). Stanowi to wielką przewagę choćby nad sceneriami urban czy las, gdzie wielokrotnie trudniej wdrożyć nowe rozwiązanie - drzewo czy mur ciężko jest przenieść...

Silną zaletą terenów otwartych jest ich przejrzystość. Ma to zasadniczy wpływ na bezpieczeństwo, gdyż instruktor/instruktorzy mogą kontrolować przebieg rozgrywek, wpływać na ich przebieg i szybko reagować na potencjalne i realne zagrożenia.

Na otwartych przestrzeniach gra jest dynamiczna. Gracze wypatrują się stosunkowo wcześnie, co podkręca dynamikę gry. Nawet na dużych poligonach widoczność robi swoje - uczestnicy widząc się biegają szybciej. Z drugiej strony ma to pozytywny wpływ na bezpieczeństwo zabawy: widok kogoś bez maski nie ujdzie niczyjej uwadze.


PODSUMOWANIE I WNIOSKIJak sceneria wydaje ci się najlepsza? Czego spróbować, a czego będziesz unikać? Ten wpis jest wysoce subiektywny i raczej przedstawia punkt widzenia instruktora, który na co dzień martwi się w równiej mierze o bezpieczeństwo uczestników, co o adrenalinę i emocje. Niemniej, myślę, że udało ci się wzbogacić swoją wiedzę o dodatkowe spojrzenie - jeśli kiedykolwiek będzie musiał wybierać, np. organizując wieczór kawalerski dla swoje przyjaciela, czy wypad firmowy (w Karkonosze).JAK ZAARANŻOWAŁEM POLIGON PROSHOT

Mój poligon przeszedł wiele przemian, aby ostatecznie stać się doskonały - na miarę swoich możliwości oczywiście :) Opis dotyczy planów i nie wszystko jest ukończone. Opisuję więc stan, jaki planuję osiągnąć mniej więcej do końca roku 2021 (trzymajcie proszę kciuki, bo sprawy komplikuje pseudo-pandemia...).

3 POLIGONY W JEDNYM

Zasadniczym celem było wyciśnięcie z dostępnej przestrzeni jak najwięcej - wykorzystanie jej do cna, aby każdy jej centymetr pracował na siebie. Przyznam, że początkowo nie myślałem w ten sposób i wiele miejsca leżało odłogiem. Plan polega na podzieleniu przestrzeni na 4 części, tj. 3 poligony i przestrzeń rekreacyjną. Jaką rolę spełniają poszczególne elementy i jak będą ze sobą współpracowały, przeczytacie poniżej.


STREFA REKREACYJNA - SAFE&FUN

Strefa SAFE&FUN zostanie wyznaczona w zupełnie nowym miejscu, które zostało specjalnie przygotowane. Jest to podwyższony teren, na skraju całego obiektu. Przemyślałem to tak, aby zmaksymalizować bezpieczeństwo ludzi postronnych, którzy będą solidnie oddzieleni od strefy gry.


POLIGON ARCHERY&SPEED

Poligon nr 1 to również specjalnie przygotowany teren stanowiący samodzielny obiekt. Teren został wypoziomowany i wyrównany niczym boisko. Szeroki na 40 metrów a długi na 60. Przeznaczony dla dyscyplin łuczniczych jak archery tag, czy szybkich gier na balonach dla niewielkich grup.


POLIGON MINI PAINTBALL

Poligon nr 2 to wydzielony z większej całości mini poligon dla średnich grup. Zostanie zaaranżowany symetrycznie, aby móc rozgrywać szybkie i kontaktowe mecze w duchu rozgrywek speedball.


DUŻY POLIGON

Poligony nr 2 i 3 tworzą łącznie jeden duży poligon dla największych grup. Dobrze przemyślana przestrzeń z wyraźnym środkiem i funkcjonalnymi peryferiami. Połączenie obu poligonów pozwala przeprowadzić wszystkie scenariusze, jakie oferujemy. Ważnym składnikiem dużego poligonu są funkcjonalne peryferia, zalety których opiszę w innym wpisie.


#paintball #paintballwlesi e#bezpieczeństwo #gdziegraćwpaintball #proshot #poligonproshot

17 wyświetlenia

10 LAT PRACY Z LUDŹMI. CHYBA JESTEM W TYM DOBRY...

Jestem organizatorem rozrywki strzeleckiej na Dolnym Śląsku i od 10 lat prowadzę Proshot Paintball. Chcę podzielić się z wami moim doświadczeniem i pomóc w wielu kwestiach. Będę wdzięczny za każdy feedback!

  • Grey Facebook Icon
  • Grey Instagram Icon

© 2020 przez

KICK ASS PROJEKT

  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon